sobota, 30 kwietnia 2016

Wakacyjne spotkania z ikoną

 

Dla tych z Was, którzy chcieliby w najbliższe wakacje skorzystać z okazji spotkania z ikoną poprzez udział w warsztatach ikonopisania pozwolę sobie udostępnić informacje Akademii Ikony, której jestem studentką:


Studium Ikonograficzne

Zachęceni zeszłorocznym doświadczeniem proponujemy kolejne wakacyjne zajęcia warsztatowe, które będą odbywały się w lipcu w Warszawie a w sierpniu  w Świętej Lipce. 
Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa ikon – w Warszawie w Kościele Środowisk Twórczych, w Świętej Lipce w Warmińskim Muzeum Regionalnym. 
Program zajęć w Świętej Lipce obejmuje dodatkowo wykłady Ojca Aleksandra Jacyniaka o doświadczaniu ikony, o Sanktuarium Świętolipskim i o międzykulturowym życiu w Świętej Lipce i okolicy m. in. w Kętrzynie i Reszlu. Równolegle z warsztatami pisania ikon będą odbywały się wykłady o modlitwie psalmami (można przyjechać z osobą towarzyszącą, która będzie mogła wziąć udział w tych zajęciach).
Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa, przy kolejnych ikonach będzie można, w uzgodnieniu z prowadzącą Elżbietą Jackowską-Kurek wybrać pierwowzór. 
Uczestnicy wykonają szkic, przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną deskę. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajowej. 
W czasie zajęć będziemy rozmawiać o roli ikonografa, o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory i odwrócona perspektywa. Na zakończenie odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon i każdy zabierze swoją ikonę ze sobą.
Koszt uczestnictwa w warsztatach (bez kosztów pobytowych) jest promocyjny dla uczestników Akademii Ikony. W Świętej Lipce proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma, koszt jednego noclegu z wyżywieniem wynosi 63 zł. 
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: sekretariat.ikony22@gmail.com określając, który wariant jest wybierany, w terminie do końca maja. Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie w tym terminie 200 zł zaliczki na konto współorganizatora, Fundacji Ikona Dziś. W razie rezygnacji po 31 maja zaliczka nie jest zwracana (stanowi pokrycie kosztów organizacyjnych i zakupu materiałów). Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na warsztatach, o informacje na temat posiadanych umiejętności manualnych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.
Informacji udziela Elżbieta Jackowska- Kurek pod numerem telefonu: 601 734 705

Więcej informacji na:
studiumikony.blogspot.com

10 komentarzy:

 1. Od dawna marzę by odwiedzić Świętą Lipkę. Na taki kurs zapisałabym się z radością. Ale czekają mnie inne, choć też wspaniałe obowiązki-opieka nad rocznym Wnusiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne obowiązki przed Tobą :) Kontakt z dzieckiem zawsze wspaniale owocuje w każdym z nas, to czas ubogacania, więc życzę Ci i Konradkowi wielu pięknych chwil :)
   Ja także nie mogę w tym roku jechać do Świętej Lipki i również z powodu miłych rodzinnych "obowiązków" :)

   Usuń
  2. To szczęście, mieć komu służyć!

   Usuń
  3. Tylko miłość, którą dajemy czyni nas spełnionymi.
   Ucałowania Basieńko :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak. Spotkanie z ikoną jest czymś niezwykłym. W specjalny sposób otwiera serce.
   Ciepło pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Basiu, pozdrawiam serdecznie:))) A tym, którzy zdecydują się na warsztaty, życzę wiele dobra i radości płynącej ze spotkania z ikoną:) Wszystkiego dobrego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozdrowienia i życzenia a przede wszystkim za Twoją obecność.
   Dobrych dni Moni :)

   Usuń
 4. Ikony są fascynujące, kiedyś nawet oglądałam w galerii w Bieszczadach.
  Pozdrawiam serdecznie-D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ikonach zawarte jest niecodzienne piękno i kojący spokój. Tak, fascynują. Także czymś nieodgadnionym, tajemnicą, której są pełne, a o której trudno opowiedzieć.
   Pozdrawiam :)

   Usuń