wtorek, 31 lipca 2012

Ulotne chwile szczęścia


To zdjęcie jest dowodem na to, że dzisiaj udało mi się przyłapać "dziką" naturę na próbie współistnienia.
Uchwyciłam ten moment, który w rzeczywistości trwał właśnie tyle - moment. Motyl zrezygnował bardzo szybko i przeniósł się do innej "stołówki".
Żal mi było biedaka, bo to on był na tym kwiatku pierwszy. Jednak "bzyczący" wygryzł go stamtąd bez pardonu.
Mimo tego, na zdjęciu pozostaną już na zawsze obok siebie i być może po latach, gdy sobie to zdjęcie obejrzę nie będę pamiętać jak było naprawdę. Będę widziała to, co zobaczę i w to uwierzę. Skąd ja to znam?
Utrwalona na kliszy naszej pamięci jakaś chwila pozostaje we wspomnieniu taka, jaką się wdrukowała. Czasem prawdziwie, a czasem nie do końca, bo pomagamy sobie niejednokrotnie naszymi emocjami czy wyobrażeniami.
Zachowujemy i przechowujemy w sobie takie momenty. Jedne ku pokrzepieniu serca, inne ku przestrodze. Chwile. Momenty ulotne.
Przypominam sobie pewien wywiad z Sophią Loren, która lata temu odwiedziła nasz kraj. Prowadząca rozmowę dziennikarka zapytała słynną aktorkę czy jest ona kobietą szczęśliwą i usłyszała odpowiedź: "zadowoloną". Po czym Loren dodała coś w tym stylu, że szczęśliwe są tylko chwile.
Nie sądzę, abym znalazła chociaż jednego człowieka, który nie chciałby być szczęśliwy. U zarania naszego w pełni uświadomionego życia jest to, jak mniemam, jeden wspólny dla nas wszystkich plan na to jednostkowe życie.
Jedno oczekiwanie, pragnienie każdego serca. A potem życie nam to weryfikuje rodząc w nas z czasem pretensje, żale czy goryczą zaprawione spojrzenie na świat i ludzi. I nic nie pomaga popularne stwierdzenie, że nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.
Bywa i tak, że posiedliśmy trudną sztukę życia tym, co "tu i teraz" i w pełni akceptujemy wszystko, co nam przynosi wiedząc, że... szczęśliwe są tylko chwile, momenty ulotne. Zawsze jednak warte utrwalenia, zapamiętania i przechowania.
Tylko w naszej pamięci pozostaną na zawsze i tam będą trwać takimi, jakie były.
Basia Smal

1 komentarz:

  1. Już zespół Dżem śpiewał "w życiu piękne są tylko chwile". Może właśnie te chwile są zapowiedzią czegoś co nas czeka TAM. A te piekne momenty warto przeżywać na całego już teraz.
    Pozdrawiam
    F.

    OdpowiedzUsuń