niedziela, 27 kwietnia 2014

Bajki o dwóch sercach trwanie

Napisałam kiedyś "Bajkę o dwóch sercach" a potem "Bajki o dwóch sercach ciąg dalszy".
Ten "... ciąg dalszy" smutno się kończył, a ja bardzo nie lubię i smutku i końców, więc postanowiłam napisać kontynuację. 
I tak oto powstała bajka dla wszystkich serc. Tych szczęśliwych i tych mniej. Skołatanych i pełnych spokoju. Świeżo zauroczonych i trwających w zachwyceniu od dawna albo bardzo dawna. I dla pozostałych, bez względu na to, jakie są.
Niech przyniesie Wam radość i da nadzieję :)Przyszedł czas i serce z tęsknoty za drugim rozpadło się na tysiące maleńkich kawałków. Bolało. Każdy kawałek był obolały i każdy... nadal tęsknił.
Spragnione bliskości podjęło więc decyzję. Nie mogło już dłużej czekać. Musiało działać. Wzięło się w garść i pozbierało. A potem postanowiło iść za swoim głosem i poszukać drogi do tego drugiego.
"Gdzie jesteś?" szeptało cichutko, żeby nie spłoszyć tego, czego spłoszyć nie chciało.
"Mamy przecież tylko chwilę życia, krótką i ulotną jak westchnienie, nie pora na zabawę w chowanego" przekonywało pustkę wokół.
Zaglądało w każdy kąt, wypatrywało oczy i tłukło się niespokojnie po bezdrożach. I ciągle nie traciło nadziei, bo chroniło ją w najdalszym zakątku siebie, więc to dzięki niej wreszcie dostrzegło to drugie. Już z daleka zobaczyło, że tamto śpi zamknięte na taką ilość zamków i kłódek, że ledwo je było zza nich widać.
Niezrażone podeszło bliżej: "Kochanie, no... no już..." szeptało, żeby nie pozwolić sobie na niepokój.
"Puk, puk" mruczało uparcie, popatrując spod rzęs w kierunku zamkniętego na głucho serca.
"Obudź się" prosiło cierpliwie. Bez skutku.
Serce posmutniało rozczarowane. Na nowo obolałe przysiadło w pobliżu i czekało. Trwało to jakiś czas, aż wreszcie nadzieja nie wytrzymała: "Żeby otworzyć serce, trzeba zamknąć oczy. Jak przy pocałunku" wyszeptała. No to powoli zamknęło oczy.
Świat zniknął. Znane aż za dobrze i wyuczone na pamięć obrazy przestały istnieć, przestały szemrać gdzieś w tle uciszone jak odłączone od zasilania i przestały wskazywać drogę.
Serce nareszcie spojrzało całym sobą - to drugie było tuż obok, bez zamków i kłódek, ciepłe, żywe, bliskie, chociaż trochę drżące od pamięci chłodu.
I wtedy serce poczuło - mocno, głęboko, do dna. Zapadało w miłość drugiego jak w miękki puch, jak w ciepłe morze, roztapiało się, znikało... Wiedziało, nareszcie wiedziało na pewno - za każdym razem, gdy spojrzy sobą - odnajdzie.
Basia

4 komentarze:

 1. Basiu tak mi się miękko na sercu zrobiło...zamknęłam oczy i próbowałam poczuć i usłyszeć te serca pozamykane przed moim....i właśnie Nadzieja powiedziała mi,że ta droga jest dobra...
  Pięknie to napisałaś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otwarte oczy to czujny, pamiętliwy umysł, a on nie zawsze wskazuje dobrą drogę.
   Serce bywa "szalone", chodzi jak kot swoją drogą, czasem pędzi z otwartymi ramionami nie patrząc na nic, nie pamiętając, "przeskakuje" lekko i łatwo przeszkody, które wyrosły pomiędzy nami - wariackie, ale... życie jest tylko jedno.

   Usuń
 2. "Życie jest tylko jedno"... Prawdę Basiu napisałaś. A my często trwonimy je na rzeczy zupełnie nieistotne, nie próbując nawet usłyszeć tego serca, które puka. a wiesz, tak sobie pomyślałam, że jak to serce rozpada się na tysiące kawałeczków, to ma szanse dotrzeć tam, gdzie zimno i gdzie zabrakło ciepła płynącego z serca. Tak jak ziarno, które musi obumrzeć, aby wydać plon; tak może i serce musi rozpaść się na takie maleńkie kawałki, aby mogło dotknąć drugiego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo za bardzo zajmujemy się swoim własnym serce, czemu trudno się dziwić.
   Może masz rację - kiedy "rozpadamy się" z tęsknoty jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć i siebie i drugiego - sens bólu.
   Miło, że znów tu jesteś :)))

   Usuń